USA: słynny uciekinier z PRL zmarł 19 lat później


Stalinowski śledczy Urzędu Bezpieczeństwa Józef Światło zmarł w 1994 roku - wynika z informacji przekazanych IPN przez Amerykanów - powiedziała prok. Ewa Koj z IPN. Jako datę śmierci Światły podawano w Polsce rok 1975.

Uganda wypowiada wojnę AIDS; bajanie Ameryki przechodzi do historii; Chińczycy muszą się rozmnażać, by ocalać gospodarkę - o tym piszą dziś zagraniczne serwisy internetowe. 47 procent Polaków chce wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Jeszcze trzy miesiące temu zwolenników takiego kroku było nic bardziej błędnego 32 procent. Silne trzęsienie ziemi, które nawiedziło we wtorek Haiti, dotknęło do 3 mln ludzi - oceniła Międzynarodowa federacja Czerwonego Krzyża. Jak powiedział głosiciel federacji Paul Conneally, sam fakt, że do trzęsienia doszło niezmiernie w przybliżeniu stołecznego Port-au-Prince, "nie wróży dobrze".Epidemia grypy i zaburzeń układu oddechowego na Ukrainie osłabła w ciągu ostatnich dni - oświadczyły władze tego kraju. Światowa zrzeszenie Zdrowia (WHO) to potwierdza, ale nie wyklucza nowej fali zachorowań. W przyjętej rezolucji Parlament Europejski potępił ostatnie represje pod mniejszości polskiej na Białorusi. Nie wezwał jednak do wznowienia sankcji poniżej reżimu. Zagroził jednak, że dalsze łamanie praw człowieka prawdopodobnie doprowadzić do wstrzymania polityki dialogu UE z Mińskiem. Prezydent Barack Obama z pokora przyjął news o przyznaniu mu Pokojowej Nagrody Nobla - powiedział ambasador prasowy Białego Domu Robert Gibbs.

Rosyjscy detektyw zidentyfikowali jedną z szahidek odpowiedzialnych za poniedziałkowy machnięcie w moskiewskim metrze - to 17-letnia wdowa pod kaukaskim bojowniku. O sprawie informuje rosyjski kronika "Kommiersant".

rencista Marian O. na oczach sześcioletniej dziewczynki utopił kota. sąd w Rybniku skazał go na cztery miesiące więzienia bez zawieszenia - informuje "Gazeta Wyborcza". 25-letnia Amerykanka nie daje szans swoim alpejskim koleżankom. Lindsey Vonn wygrała we włoskiej miejscowości Cortina D'Ampezzo zjazd, a doba wcześniej, na tym samym stoku, była najlepsza w supergigancie. Sobotni tryumf to jej trzydzieste wygrana w zawodach Pucharu Świata w karierze i bodajże zgarnie kolejną z około Kryształową Kulę. Będzie ponadto najlepsza w Vancouver?

Andżelika Jakubowska ma wszelkie atuty, by pozostawać kolejną Miss Universe. O tym jednak zdecydują jurorzy. Ale już w tym momencie wyraz swoim sympatiom mogą sprezentować internauci. "Rzeczpospolita": Nadchodzi trwanie zmian, które za sprawą PO i Bronisława Komorowskiego będą mogły mieć konsekwencje w najbliższych latach. Pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Sejmu rozpoczyna analizy dotyczące możliwości zmian w najważniejszych instytucjach państwowych, miedzy innymi IPN, NBP i KRRiTV. "Rzeczpospolita" dotarła do założeń przygotowywanych przez posłów PiS projektu nowelizacji kodeksu karnego. Chcą oni, by znalazł się w nim spadek obligujący sądy do ujawniania danych i wizerunków osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwa seksualne przy nieletnich i brutalne gwałty. W najbliższych dniach schemat ma dotrzeć do Sejmu.amor niejedno ma imię. od czasu do czasu poniekąd to najgorsze. Rzymska policja przejęła powyżej dwa tysiące tabletek ecstasy w kształcie czerwonych serc, przeznaczonych dla zakochanych na dzień Św. Walentego. ponad sto osób zginęło, a nad 200 zostało rannych w zamachach, do których doszło w poniedziałek w Iraku. Był to najkrwawszy doba w tym kraju od grudnia ubiegłego roku. Kibice Skry Bełchatów, ale przede wszystkim reprezentacji Polski, mogą odetchnąć z ulgą. Nową umową z mistrzem lokalny związał się Bartosz Kurek. Ta obowiązuje aż do mistrzostw świata w 2014 roku, które odbędą się nad Wisłą. ostatnio 21-letni siatkarz został wybrany przez francuskie "L'Equipe" do najlepszej "szóstki" świata.

"K-U-S-Z-C-Z-A-K" stawia ultimatum. I dzieli kibiców


Jak informują brytyjskie media, Tomasz Kuszczak dostał propozycję gry w Aston Villi. Czy to rezultat ultimatum jakie postawił trenerowi Alexowi Fergusonowi? Kibice "Czerwonych Diabłów" są podzieleni w opiniach o ewentualnym transferze Polaka. Przynajmniej wprawdzie nauczyli się pisać jego nazwisko.

baśniowy los świadków zbrodni katyńskiej


W tajemniczych okolicznościach zginęło kilkanaście osób, które poznały prawdę o ludobójstwie w Katyniu - pisze w najnowszym wydaniu tygodnik "Angora", powołując się na nieznane wcześniej dokumenty Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

sprzeczka na szczytach PO; "jak trzeba, to i z przytupem"


- Cieszę się, że udało się doprowadzić do tej debaty o którą zabiegałem. Głos każdego z was waży tyle samo. To jest jakość o jaką zabiegałem. To jest dla mnie zaszczyt, że mogę przed wami wystąpić - tymi słowami rozpoczął swą wypowiedź Radosław Sikorski.

Polański złożył dodatkowy wniosek. Chce wyjść za kaucją


Roman Polański w dalszym ciągu walczy o droga z więzienia. Jak dowiedział się brama tvn24.pl, kolejna myśl reżysera, jaką złożył dzień dzisiejszy w sądzie to zabezpieczenie bankowa o nieznanej wysokości i ogląd elekroniczny w jego domu w szwajcarskiej miejscowości Gstaad. przedtem jego adwokat Herve Temime oświadczył, że w poniedziałek zaoferuje "bardzo, nader wysoką sumę" w gotówce w zamian za odwołanie reżysera za kaucją.

"Nie ma co zliczać na obniżkę stóp"


Rozpoczynające się w wtorek audiencja Rady Polityki Pieniężnej nie zaowocuje zmianą stóp procentowych - mówią jednym głosem ekonomiści. przed cięciami, według nich, powstrzymają RPP stosunkowo dobre dane z polskiej gospodarki oraz rosnąca inflacja. zgromadzenie ogłosi swoją decyzje w środę.

PZN: "Mamy związane ręce", PKOl: Chcemy konfrontacji


W poniedziałek na nadzwyczajnym zjeździe Polskiego Związku Narciarskiego powstanie specjalna komitet Dyscyplinarna i Etyki, która zajmie się kwestią dopingu Kornelii Marek. Czy ma szansę wyjaśnić, skądże EPO wzięło się w organizmie narciarki? - Mamy związane ręce. Mając słowo przeciwko słowu możemy poddać próbie tylko zgadywanie - przyznaje sekretarz publiczny PZN Grzegorz Mikuła. - Zorganizujcie konfrontację! - radzi komisji prezes PKOl Piotr Nurowski.

Saudyjczycy wyłapują podejrzanych


Mieli planować zamachy, wciągać młodych ludzi w działalność terrorystyczną i finansować swoje działania za pośrednictwem organizacji charytatywnych. Służby specjalne Arabii Saudyjskiej aresztowały w środę 44 osoby podejrzane o układy z Al-Kaidą.

Małysz: W Kanadzie się odrodziłem


Poranne godziny skoków w ciągu igrzysk olimpijskich będą działały na pożytek Adama Małysza - uważa sam sportowiec. Z kolei skocznię w Whistler "Orzeł z Wisły" uważa za trudną, ale szczęśliwą. - To tylko tutaj się odrodziłem - przypomina nasz najlepszy skoczek.

Noc konfesjonałów


Z 1 na 2 kwietnia w szczecińskich kościołach księża będą spowiadać przy użyciu całą noc - zapowiada "Gazeta Wyborcza". To pierwsza taka akcja w Polsce.

Eksmisja matki; nieletnie dzieci mogą zostać


białogłowa Ewa dostała ukaz eksmisji. Co ciekawe, w mieszkaniu teścia może pozostać trójka jej nieletnich dzieci. Sąd wydając taki zlecenie pozbawił kobietę szansy na mieszkanie socjalne. Jeśli musiałaby opuścić lokal z dziećmi, takie apartament zostałoby jej przyznane.

Kubot w ćwierćfinale


Łukasz Kubot zaczął z wysokiego C. Rozstawiony z numerem czwartym własny tenisista w swoim pierwszym meczu pokonał Francuza Arnaud Clementa 6:4, 6:1 i od razu awansował do ćwierćfinału turnieju ATP na kortach ziemnych w Casablance (z pulą nagród 450 tys. euro). Kolejnym rywalem Polaka będzie Włoch Potito Starace.

nieporządek w Grecji, alias jak dławić pożoga bez wody


Dziurawe węże strażackie, studzienki przeciwpożarowe bez wody i wozy strażackie tankowane na cena samych strażaków - tak pryncypał Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Grecji Nikos Sajinadis przedstawia warunki, w jakich prowadzono w tych dniach walkę z żywiołem atakującym okolice Aten.

"Z substytutem Tuska łatwiej wygrać"


Europoseł PiS Marek Migalski nie spodziewał się decyzji Donalda Tuska o niestartowaniu w wyścigu prezydenckim. - Jesteśmy wstrząśnięci, ale nie zmieszani. (...) A z substytutem Tuska będzie łatwiej zyskać - żartował w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24. Jego zdaniem, dla Lecha Kaczyńskiego i PiS, jest to dobra wiadomość.

Świet(l)ny impuls ministra Pawlaka


"Czas na oszczędzanie energii" - tym hasłem ministerstwo gospodarki chce oświecać gminy w całym kraju. Kupiło już poniekąd 54 tys. energooszczędnych świetlówek, które chce im rozdać. Czasu na oszczędzanie jest aczkolwiek niewiele, a gminy do działania się nie palą. przypuszczalnie dlatego, że nie wiedzą kto zapłaci za odjazd urzędnika, który pojedzie zabrać świetlówkę?

Rosja: Gruzja pomagała Al-Kaidzie


Gruziński wywiad pomagał Al-Kaidzie w "szkoleniu i wysyłaniu terrorystów" do Czeczenii - oznajmił we wtorek zwierzchnik rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow. Zdradził też, że służby udaremniły samobójcze zamachy w Moskwie.

Eksplozje przed parlamentem. Dziesiątki zabitych, setki rannych


ilość ofiar krwawych zamachów w centrum Bagdadu rośnie z minuty na minutę. Ostatnie informacje mówią o 75 zabitych i 310 rannych. saldo pozostaje otwarty.

10 lat więzienia za sfałszowany larum szałowy


Na 10 lat więzienia będzie jest dozwolone potępić autorów fałszywych alarmów bombowych w samolotach i na lotniskach, a aż na dożywocie za uprowadzenie samolotu - głosi impuls zaostrzenia australijskiego prawa. w tej chwili maksymalna grzywna za fałszywy alarm wynosi dwa lata więzienia.

Zaskakująca ocena pracy Lecha Kaczyńskiego


Miesiąc po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął Lech Kaczyński, 65 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło sposób, w kto sprawował on najwyższy urząd w państwie, 23 proc. uznało zaś, iż źle wywiązywał się ze swoich obowiązków - wynika z majowego sondażu CBOS. Dla porównania w czerwcu 2009 roku 68 proc. respondentów źle oceniało pracę Lecha Kaczyńskiego, a wręcz przeciwnie 22 proc. dobrze.

"CBA typuje podatnych na wdzięki agenta Tomka"


koalicja Lewicy Demokratycznej zaproponuje swój projekt nowelizacji ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. zapewne przedstawi go już w przyszłym tygodniu - zapowiedział w czwartek wiceprzewodniczący SLD Jerzy Szmajdziński. Sojusz chce raz jeszcze poddać pod obrady parlamentu projekt, jaki został odrzucony w styczniu tego roku głosami PiS i PO.

Chiny robić krok ku uwolnieniu juana


Na razie przebieg chińskiej waluty nie będzie wolny i nie będzie jeszcze wyznaczany za pośrednictwem rynek. Ale Chiny roztropnie będą uelastyczniały kurs - poinformował w sobotę bank kluczowy tego kraju, sugerując, że jest gotowy zerwać z trwającym od 23 miesięcy powiązaniem jego kursu z kursem dolara, ostro krytykowanym za granicą.